vetikas teeb maitsed paremaks

Vetika salajane koostisosa – Umami

Umami kui viies maitsemeel

Üldiselt on teada, et inimesel on neli maitsemeelt – magus, hapu, mõru ja soolane. Tegelikult on inimene võimeline tunnetama ka viiendat maitset – hõrgutav või rikkalik. Umami on Jaapani kultuurist üle võetud sõna, mis tähistab inimeste viiendat maitsemeelt.

Kui Jaapani keeles on 408 väljendit toidu maitse kirjeldamiseks, siis inglise keeles on neid 78. Eesti keel on paraku veelgi tagasihoidlikum, mistõttu jääme umami täpse tõlkimisega isegi natuke hätta.

Rahvusvaheline teadlaste kogukond leidis inimese suust umami retseptorid alles kümmekond aasta tagasi, siis sõna umami on oma algses tähenduses olnud kasutusel juba üle saja aasta. Jaapani teadlane, keemia professor Kikunae Ikeda hakkas uurima kuulsat Jaapani puljongit dashi. Tegemist on Jaapani köögi ühe alustalaga ja dashi kuulub paljude toitude koostisesse.

Mis teeb dashi maitse nii eriliseks, maitsvaks, hõrgutavaks ja umami’ks? 1908. aastal avastas Ikeda, et dashi üks komponent on pruunvetikas kombu (Saccaharina japonica) ja see sisaldab suurel hulgal naatriumvesinikglutamaati (MSG). Just see oli võlukomponent hõrgutavate ja rikkalike maitseomaduste saavutamiseks. Sellest ajast kasutatakse Jaapanis maitsetugevdajana vetikaekstrakti.

Tänu pruunvetikas kombu maitseomadustele muutus dash nii eriliseks, et seda ei olnud võimalik tunnetada nelja juba tuntud maitsemeelega. Jaapani teadlane Kikunae Ikeda soovitas lisada inimese maitsemeele kategooriasse viienda – umami – maitsemeele.

  • Juba väheses koguses vetikate toitudesse lisamine muudab maitsed intensiivsemaks ja toit muutub maitsvamaks.
  • Suuremas koguses vetikate toidule lisamine tekitab “mere maitse”, mida võiks võrrelda mereandidega – kalad, merekarbid, krevetid. Igal vetikaliigil on natuke oma maitsekombinatsioon ja tüüpiline koostis.

Umamit sisaldavad ka paljud valmistoiduained, näiteks juust, liha ja tomat. Öeldakse, et kõige rohkem looduslikku umamit sisaldab Parmesani juust, kuid meie Atlantic Kombu sisaldab umamit mitu korda rohkem, sobides kõikidesse toitudesse!